Zahradní terapie
Díky projektu DM drogerie jsme si mohli zakoupit mobilní zahrádku, která nás bude těšit celý rok. V letních měsících bude ozdobou našeho nádvoří a přes …
Díky projektu DM drogerie jsme si mohli zakoupit mobilní zahrádku, která nás bude těšit celý rok. V letních měsících bude ozdobou našeho nádvoří a přes zimu si zase kousek přírody převezeme do vnitřních prostor. Jelikož cílem projektu DM drogerie je propojení generací, máme s naší zahrádkou velké plány. Žákům z II. ZŠ jsme předali semínka bylin a vše potřebné k pěstování. Až budou rostlinky vzrostlé, tak se přestěhují do naší zahrádky. Poté se o ně budeme starat my a těšíme se, že nám bylinky poslouží při tvoření i vaření. Máme v plánu společné vaření s žáky z II. ZŠ, právě s využitím bylinek z naší zahrádky. Pevně věříme, že nám všechny plány vyjdou podle našich představ. Nyní nám zahrádka slouží k přezimování muškátů a svoje místo zde našlo i několik pokojových rostlin. Máme tu tak ostrůvek zeleně a při zalévání se tolik nenaběháme.
Proč jsme se rozhodli pořídit právě mobilní zahrádku? Pokud vás to zajímá a chcete se dozvědět něco více o zahradní terapii, tak si přečtěte níže přiložený článek ze stránky www.marli.cz, kde jsme naši zahrádku zakoupili.
ZAHRADNÍ TERAPIE
(horticultural therapy)
Člověk si v dnešní době stále více uvědomuje pozitivní vliv přírody na jeho zdraví a potřeby. Mnozí z nás v práci na zahradě nachází klid, energii, odpočinek a regulují své síly.
Přímý kontakt s přírodou prokazatelně napomáhá odbourávání stresu a pocitů úzkosti, zlepšuje schopnost soustředit se, snižuje krevní tlak, redukuje potřebné dávky analgetik. Kontakt s rostlinami pomáhá aktivovat paměť, pozornost, myšlení, tvořivost, zlepšuje jemnou motoriku, svalovou sílu, povzbuzuje smysly, zvyšuje sebevědomí. Zahrada má tak potenciál sloužit jako mimořádné terapeutické medium.
Zahradní terapie přirozeně využívá pobyt na zahradě, kontakt s živými rostlinami a zahradní aktivity pro léčbu, rehabilitaci a relaxaci lidí s nejrůznějšími problémy a všech věkových kategorií. Její přínos je jak při fyzické, tak i duševní aktivizaci. Zahradní terapie je formou trávení volného času a má i vzdělávací charakter, učí mimo jiné i např. lásce k přírodě.
Základem zahradní terapie je vztah mezi dvěma živými organismy: člověkem a rostlinou. Rostliny vždy reagují na péči, kterou jim kdokoliv poskytuje. Při pěstování pak lidé zažívají pocity úspěchů, když je rostlina odmění novými listy, květy nebo plody. Zvyšuje se jim sebevědomí a od toho se odvíjí mnoho dalších pozitivních změn v psychice člověka.
Záměrem léčebné zahrady je aktivní zapojení do zahradnických prací nebo pouhé pasivní vnímání. Pasivní forma zahradní terapie probíhá vždy, když má člověk radost z pozorování rostlin. Může to být při odpočívání v zahradě nebo při procházce parkem či pohledem z okna na zeleň. Zahrady mají více výhod, uklidňují mysl, snižují svalové napětí, obnovují v těle přirozené biorytmy, povzbuzují imunitní systém a regenerační procesy. Aktivní forma zahradní terapie využívá práci v zahradě, která je zároveň fyzickým cvičením. Zároveň také snižuje stres a zlepšuje emoční i duševní zdraví či fyzickou zdatnost.
Základním prvkem při tvorbě zahrady pro účely terapie jsou vyvýšené záhony, tzv. mobilní zahrádky, které umožňují lidem na invalidních vozících či nevidomým bližší kontakt s rostlinou. Velkou výhodu ocení i starší lidé, kteří se při práci s rostlinami nemusí ohýbat.
Zahradní terapie v ergoterapii podporuje oblast běžných denních aktivit práce a produktivní činnosti ale také oblast hry a využití volného času. Prostřednictvím zahradně terapeutických aktivit lze cíleně působit na svalovou sílu, hybnost, jemnou motoriku, úchopy. Práce v zahradě umožňuje řízenou ventilaci frustrace a agresivity.
Zahradní (ergo)terapie je vhodná pro lidi s mentálním postižením, pro klienty s různými formami smyslového a fyzického postižení, ale také pro lidi s celou škálou dalších diagnóz. Její socializační potenciál ji předurčuje i pro různé komunitní programy, programy geriatrických pracovišť a dokonce i vězeňských zařízení.
Byli prokázané příznivé výsledky u duševně nemocných lidí a zahradní terapie se zařadila do všeobecné praxe.
Léčebný účinek zahrady na zdraví člověka je znám již odpradávna. Zahradní terapie jako taková využívá vliv práce v zahradě, ale i samotný pobyt v ní. Možnost pozorovat růst a biorytmy rostlin nám pomáhá uvědomit si svoje vlastní potřeby. Neméně důležitý je vzájemný vztah mezi dvěma živými organismy. Při práci nebo pouhém pobytu v zahradě se člověk uklidní, odpočine si, nabere nové síly, vyjasní si své cíle. Jedná se tak o přirozený návrat k přírodě.
59231 Nové Město na Moravě
- Datová schránka: 2ibjmik
- IČ: 48899097