Projekt DM drogerie

nss224  Sdílet článek na nebo

V loňském roce jsme se zapojili do projektu DM drogerie, který si dal za úkol propojit generace a na tuto činnost poskytl finance. Měli jsme …

Projekt DM drogerie

V loňském roce jsme se zapojili do projektu DM drogerie, který si dal za úkol propojit generace a na tuto činnost poskytl finance. Měli jsme naplánovány výtvarné kurzy, kurzy řezbářství a floristiky. Při setkávání s dětmi jsme se chtěli zaměřit na společná tvoření v duchu tradic na Vysočině. Do projektu se zapojily převážně ženy. Společně jsme plánovali, které recepty při vaření a pečení oživíme. Někdo se během svého aktivního života věnoval zahrádce, plánovali jsme tedy společné „zahradničení“.

Plány jsme měli velké a moc jsme se na vše těšili. Nic z toho jsme však, vzhledem k okolnostem, nemohli uskutečnit podle našich představ. Přesto jsme hledali cestu, jak svého cíle dosáhnout a přišli jsme na SDÍLENÉ TVOŘENÍ. Velmi nám pomohla vstřícnost zaměstnanců druhé základní školy, postupně se přidávali i ostatní. Část určitého výrobku vznikala mezi dětmi ve škole, nebo ve školce. Paní učitelka donesla „polotovary“, které jsme na pečovatelské službě rozdali mezi seniory a vysvětlili jsme jim, jak postupovat dál, aby pod šikovnýma rukama vznikl krásný anděl. A povedlo se.

Nyní plánujeme i společné jarní osetí květináčků, které přinesou radost o Velikonocích. Pořídili jsme si mobilní zahrádku, která nás bude těšit celý rok. V letních měsících bude ozdobou našeho nádvoří a přes zimu si zase kousek přírody převezeme do vnitřních prostor.

Máme s naší zahrádkou velké plány do budoucna. Žákům z II. ZŠ jsme předali semínka bylin a vše potřebné k pěstování. Až budou rostlinky vzrostlé, tak se přestěhují do naší zahrádky. Poté se o ně budeme starat my a těšíme se, že nám bylinky poslouží při tvoření i vaření. Máme v plánu společné vaření s žáky z II. ZŠ, právě s využitím bylinek z naší zahrádky. Nyní nám zahrádka slouží k přezimování muškátů a svoje místo zde našlo i několik pokojových rostlin.

Před koncem loňského roku nám přišlo ještě několik pomůcek k tvoření a k procvičování smyslů. V první řadě nám přišla sada ke tvoření svíček- speciální hrnec, 20 kg vosku, vůně a knoty. Díky tomu jsme mohli vytvořit malé dárky pro žáky II. ZŠ- plovoucí svíčky. Další zásilka obsahovala dvě hmatové krabičky, bedýnku na kreslení v písku a hrníčkový kolotoč. Všechny tyto pomůcky jsou určeny na procvičování hmatu. S využitím přírodnin, které nám nasbírali žáci II. ZŠ, mohou klienti poznávat různé struktury, velikosti a hádat, co se ukrývá v hmatových krabičkách. Do hrníčkového kolotoče zase můžeme přírodniny přesouvat s pomocí dřevěných kleští. A v neposlední řadě můžeme kreslit do písku dle své fantazie nebo podle předem nakreslených vzorů.

Díky tomuto projektu jsme si pořídili spoustu pomůcek a věcí na tvoření, které obohatí naše aktivity a budou nám dělat radost. Zároveň se nám podařilo propojit generace, byť to bylo jenom na dálku, ale naučilo nás to překonat překážky, které se nám zprvu zdály jako nepřekonatelné. Děkujeme Vám všem, kteří jste se do této akce zapojili.

 
Dotazník